Netradiční vánoční tradice u nás i ve světě
Vánoční doba je plná tradic a zvyků, které jsou pevně zakořeněny v kulturách po celém světě. Ale existuje také mnoho netradičních a neobvyklých vánočních tradic, které jsou jedinečné a zajímavé. V tomto článku se podíváme na několik neotřelých vánočních tradic, které jsou praktikovány jak v České republice, tak ve světě.
Česká republika aneb kapr ve vaně
Vánoční tradice v České republice jsou bohaté a plné zvyků. Jednou z nejzajímavějších a netradičních tradic je příprava kapra na vánoční večeři. Kapr, který je ozdobou štědrovečerního stolu téměř každé české rodiny, se většinou prodává živý. Lidé si je donesou domů a dají je do vany s vodou. Tam kapr přečká až do Štědrého dne. Lidé věří, že čím dýl je kapr naživu v čisté vodě, tím lépe pak chutná.
Venezuela aneb do kostela na bruslích
Jet do kostela na bruslích? To zažijete jen v Caracasu. Obyvatelé hlavního města Venezuely jezdí každý rok na kolečkových bruslích na vánoční mši. Tradice se stala tak populární, že město pokaždé uzavře ulice pro motorová vozidla. Po mši se lidé scházejí v ulicích nebo ve svých domech a slaví Vánoce společným jídlem, tancem a zpěvem.
Ukrajina aneb pavouk na vánočním stromečku
Pro Ukrajince má pavouk na vánočním stromečku hluboký symbolický význam. Pavouk je vnímán jako posel hojnosti a štěstí. Během příprav na Vánoce ukrajinské rodiny ručně vyrábějí malé pavouky ze zlatého nebo stříbrného drátku, skleněných korálků nebo jiných materiálů. Tyto pavouky pak pečlivě zavěšují na vánoční stromeček.
Austrálie aneb Vánoce na pláži a okno plné pohlednic
Takto se slaví Vánoce třeba v Austrálii. Štědrovečerní tabule se často prostírá přímo na pláži. Stůl je plný ovoce a limonád. Vánoční výzdoba je z velké části ve znamení pohlednic. Lidé si často vánoční přání od svých přátel vyvěšují do oken svých bytů a domů. Kdo jich má nejvíce, je pomyslným vítězem v sousedství.
Rakousko aneb svátky strachu a děsu
Na Vánoce a dárky se těší hlavně děti. Ty rakouské však kromě těšení se dárky, zažívají také strach. Po ulicích se tam totiž potlouká Krampus, strašidelná postava se zvířecími rysy. Ta údajně doprovází Santu a v ulicích hledá neposlušné děti.
Itálie aneb když dárky nosí čarodějnice
V Itálii končí vánoční čas 6.ledna, kdy také přichází komínem čarodějnice Befana. Děti se na příchod Befany připravují tím, že si vyvěsí punčochu nebo ponožku na krb nebo okno. V noci před 6.lednem Befana přilétá na koštěti a naplňuje punčošky dárky. Ty děti, které zlobily, dostávají uhlí nebo cibuli jako symbol trestu.
Španělsko aneb vánoční sázení
K nejdůležitějším vánočním rituálům ve Španělsku patří losování šťastných čísel Vánoční loterie. Jedná se o nejstarší a největší loterii na světě. Je rozděleno několik miliard mezi velké množství výherců. Proto není divu, že se jí účastní téměř každý.
A co vy? Zařadíte letos na Vánoce nějakou novou tradici?