Mik, Mik, Mikuláš… Už se blíží!
Předvečer svátku svatého Mikuláše, 5. prosince, je v Česku dnem plným očekávání a radosti. Mikuláš, anděl a čert – tato trojice obchází ulice a domovy, obdarovává děti a často v nich budí posvátný respekt. Ale kde se vlastně tato mikulášská tradice vzala a co nám vypráví o naší historii?
Takže kdo je vlastně ten český Mikuláš?
Svatý Mikuláš z Myry, kterého si 5. prosince připomínáme, nebyl žádný Čech, ale biskup žijící na konci 3. století v tureckém městě Patara. Jeho životní příběh je protkán legendami, které ho vykreslují jako štědrého ochránce chudých a utlačovaných.
Jedna z nejznámějších legend vypráví o tom, jak Mikuláš zachránil tři dcery chudého otce před osudem, který jim hrozil kvůli nedostatku věna. V noci tajně vhodil do jejich okna měšec se zlatem, čímž jim zajistil nejen sňatek, ale i budoucnost. Tato legenda krásně ilustruje Mikulášovu velkorysost a soucit, které z něj udělaly jednu z nejoblíbenějších postav křesťanského světa.
Mikuláš se proslavil nejen svou štědrostí, ale také obranou víry a pomocí nespravedlivě obviněným. Jeho odkaz se rozšířil po celém světě a dodnes je uctíván jako patron dětí, námořníků, obchodníků a mnoha dalších.
V Česku se Mikuláš stal symbolem adventního času a jeho návštěva s čertem a andělem je pro děti nezapomenutelným zážitkem. Ačkoliv pochází z daleké Myry, jeho příběh a poselství o dobrotě a štědrosti rezonuje i v našich srdcích dodnes.
Mikulášská tradice: od masopustních oslav k dětské radosti
Oslavy svátku svatého Mikuláše mají v různých koutech světa různou podobu, ale jedno mají společné – rozdávání dárků. V Česku se tato tradice vyvinula z původně masopustních oslav, kdy po vsi chodil průvod masek, včetně několika Mikulášů, čertů a andělů. Postupně se oslavy proměnily v rodinnou událost, kdy Mikuláš s čertem a andělem navštěvují děti a ptají se jich na jejich chování. Hodné děti dostávají sladkosti a ovoce, zatímco zlobivé mohou očekávat uhlí nebo brambory.
Čert a Mikuláš: symbolika dobra a zla
Postavy čerta a Mikuláše představují odvěký boj dobra a zla. Mikuláš, oděný v biskupském rouchu s dlouhými bílými vousy, symbolizuje dobro a štědrost. Čert, s rohy, ocasem a černou srstí, zase ztělesňuje zlo a trest. Anděl, s bílými křídly a svatozáří, je symbolem čistoty a nevinnosti. Tato trojice vytváří napínavou a zároveň poučnou podívanou pro děti, které se učí rozlišovat mezi správným a špatným chováním.
Mikuláš jako předzvěst Vánoc
Svátek svatého Mikuláše je v Česku důležitou součástí adventního času a předzvěstí blížících se Vánoc. Děti se na něj těší celý rok a pečlivě se připravují, aby si zasloužily nadílku od Mikuláše. Pro dospělé je to zase příležitost zavzpomínat na své dětství a předat tuto krásnou tradici svým potomkům.
Mikulášská nadílka: více než jen sladkosti
Dárky k Mikuláši mají spíše symbolickou hodnotu. Jsou to drobnosti, které mají dětem udělat radost a připomenout jim, že Mikuláš vidí vše, co dělají, a oceňuje jejich dobré skutky. Nejde tedy jen o materiální hodnotu dárků, ale o celkový zážitek a poselství, které tato tradice přináší.
Mikulášské tradice ve světě - Od Santa Clause po kozu krále Olafa
-
USA: zde se z Mikuláše zrodil Santa Claus, který rozváží dárky na saních tažených soby až o Vánocích.
-
Evropa: v některých evropských zemích děti nechávají své boty nebo punčochy u okna či krbu, aby je Mikuláš naplnil sladkostmi a drobnými dárky.
-
Česko a Slovensko: u nás je tradice spojena s návštěvou Mikuláše, anděla a čerta, kteří obdarovávají hodné děti a straší ty zlobivé.
-
Německo a Rakousko: zde se kromě Mikuláše objevuje i postava Knechta Ruprechta nebo Krampuse, kteří mají za úkol potrestat neposlušné děti.
-
Exotické země: některých kulturách přinášejí dárky zvířata. Například v Argentině je to kůň Magi a v Norsku koza krále Olafa.
Svatý Mikuláš je skutečně globální postavou, jejíž odkaz se promítá do mnoha kultur a tradic po celém světě. Ať už se jedná o křesťanské země nebo o místa s pohanskými kořeny, Mikulášská tradice přináší radost a naději dětem i dospělým.
Tradice, která spojuje generace
Mikulášská tradice je krásným příkladem toho, jak se mohou staré zvyky a legendy proměňovat a přizpůsobovat moderní době, aniž by ztratily své kouzlo a poselství. Je to tradice, která spojuje generace a připomíná nám důležitost dobra, štědrosti a odpuštění.
Tak až letos 5. prosince uslyšíte za dveřmi „Mik, Mik, Mikuláš“, nezapomeňte, že tato tradice je mnohem víc než jen o sladkostech a nadílce. Je to o sdílení radosti, o připomínce hodnot, které jsou pro nás důležité, a o tom, že i v dnešní uspěchané době je stále místo pro kouzlo a tajemství.